kablosuz
Duyurular
01.10.2018

EDUROAM ve AU WiFi Net 10 yaşında

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu), ODTÜ (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile Türkiye Federasyonu'nu kurarak 1 Ekim 2007 tarihinde eduroam projesinin üretim öncesi test fazında dâhil olmuştur. Ankara Üniversitesi olarak eduroam projesi ile AU WiFi Net projesinin de 10. yılını kutluyoruz. 

   
25.01.2016

AU WiFi Net kablosuz ağında hız sınırlandırılması yapılmıştır.

Ankara Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından kurulan ve işletilen kablolu ve kablosuz ağ, güvenlikli ve kurumsal bir ağdır. Üniversitemiz kablolu ve kablosuz ağı;

  • 04.05.2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun”
  • Üniversitemiz ile Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) arasında imzalanan Kullanım Politikası Sözleşmesi
  • 30/07/2013 tarihinde yürürlüğe giren Ankara Üniversitesi Bilişim Hizmet ve Kaynakları (BDH) Kullanım Yönergesi

ile yönetilmekte ve denetlenmektedir.

    Kurumsal ağların en önemli sorunlarından biri, bantgenişliğini adil bir şekilde kullanıcılara dağıtabilmektir. Bu dağıtım kullanıcıların, diğer kullanıcıların bantgenişliğini engellememeleri yönünde alınan tedbirlerle sağlanmaktadır.

    Bu sebeple, kablosuz ağ erişiminde her bir kullanıcı için 5mbit/s lik hız sınırlaması bulunmaktadır. Bu hız sınırlaması ile 300mb büyüklüğündeki bir dosyanın indirilme süresi 6 dakikadır. Kablosuz ağ erişiminde oturum açma sınırı (session limit) bulunmamaktadır.

   
11.12.2015

AU WiFi Net yeni kullanıcı sertifikası oluşturularak;
Kullanıcıların AU WiFi Net'e bağlantılarını sürdürebilmeleri için sertifakayı güncellemeleri gerekmektedir.

   
11.12.2015 Kimlik yetkilendirme sunucusunda güncelleştirmeler yapılarak;
Windows 10 yapı 1511 sürümü kullanan donanımlardaki bağlantı sorunları giderilmiştir.
   
08.12.2015

UYARI: Windows 10 Kasım ayı güncelleştirmesi sonrasında Üniversite kablosuz ağlarına erişimde sorun yaşandığı ile ilgili geri bildirimler alınmış ve ardından sorunun giderilmesi için bir çalışma yürütülmüştür.

Çalışma sonrasında bu ağlara bağlanma sırasında sorun yaşayan kullanıcıların http://kablosuz.ankara.edu.tr/k3.php adresindeki uygun sisteme ait sayfalardan yeni sertifikayı indirerek ağ ayarlarında kullanmaları gerekmektedir.

   
06.11.2015

Kimlik yetkilendirme sunucusunda güncelleştirmeler yapılarak;
Android 5 sürümü kullanan mobil cihazlardaki bağlantı sorunları ile güncel Linux sürümlerindeki bağlantı sorunları giderilmiştir.

   
   

Sayın   Kablosuz Ağ Kullanıcıları

Kurulum programı yüklenirken kabul ettiğiniz "Ankara Üniversitesi Bilişim Hizmet ve Kaynakları (BHK) Kullanım Yönergesi "nde belirtildiği üzere, Üniversitemiz bilgisayar ağı esas olarak akademik amaçlıdır.

Bu amaç dışında kullanım ancak, başka kullanıcıların çalışmasına engel olmayacak şekilde ve dosya paylaşımının (P2P yazılımları kullanılarak) yapılmaması şartıyla mümkündür.

Kablosuz ağlar paylaşımlı ağlar olup, kablolu ağlara göre daha düşük kapasiteye sahiptir. Kişi başına düşen kapasite, 54 Mbps'nin bir erişim noktasına bağlanan kişi sayısına bölünmesiyle elde edilen değerdir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle, kullanım politikasına aykırı davranan kullanıcıların parolaları pasif hale getirilecek ve kablosuz ağa erişimi kısıtlanacaktır. Bu kısıtlama;

İlk ihlalde 1 hafta
İkinci ihlalde 1 ay
Üçüncü ihlalde 6 ay
Dördüncü ihlalde 1 yıl
Beşinci ihlalde Öğretim hayatı boyunca (öğrenciler için)

şeklinde uygulanacaktır.

Ankara Üniversitesi Bilişim Hizmet ve Kaynakları (BHK) Kullanım Yönergesi
Ulakbim Kabuledilebilir Kullanım Politikası

 

2007-2017 Ankara Universitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı | E-mail: kablosuz[AT]ankara.edu.tr