kablosuz
Kablosuz Ağ Sistemi Hakkında Bilgi
1. Genel Bilgi

Üniversitemizde 3 adet kablosuz ağ yayını mevcuttur. Bunlar;

1) AU WiFi Guest, güvenli olmayan ve kullanıcı denetimi bulunmayan bir ağ olup, bu ağa bağlanıldığında otamatik olarak http://kablosuz.ankara.edu.tr sayfalarına yönlendirilirsiniz. AU WiFi Net bağlantı ayarlarını görüntüleyebilirsiniz.http://www.ankara.edu.tr uzantılı web sayfalarına ulaşılabilir.
2) AU WiFi Net, her türlü internet erişimine izin veren güvenli ve kullanıcı denetimi olan bir ağdır. Bu ağa bağlanabilmek için http://kablosuz.ankara.edu.tr adresindeki işlemleri yapmanız gerekmektedir.

3) Eduroam (Education Roaming), üye kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanabilmelerini sağlayan ağdır. Bu konu ile ilgili sayfalar,
http://www.eduroam.org
http://www.eduroam.org.tr
http://eduroam.ankara.edu.tr

2. Teknik Bilgi

Wi-Fi (Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), "Wireless Fidelity" kelimelerinin kısaltması olup kablosuz bağlılık veya kablosuz bağlantı anlamına gelir. Wi-Fi ürünlerin kablosuz bağlantı sağlayabildiğini gösteren bir uyumluluk göstergesidir ve IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g ve IEEE 802.11n standartlarına göre belirlenir.

 Wi-Fi dizüstü bilgisayarlar, PDA'lar ve diğer taşınabilir cihazların yakınlarındaki kablosuz erişim noktalarıda aracılığıyla yerel alan ağına bağlanabilmesini sağlar. Bağlantı, kablosuz erişim noktalarıda ve cihazın ortak desteklediği, IEEE 802.11 protokolüne bağlı olarak 2.4 GHz veya 5 GHz radyo frekansında gerçekleştirilir.

Avantajları  Lisans gerektirmeyen frekanslarda çalışır. Ağ için kablolama gereksinimi yoktur, böylece kablo çekilemeyecek binalarda veya binalar arası bağlantılarda kolaylık sağlar. Diğer kablosuz çözümlere göre çok daha ucuz ve kolay alınıp kurulabilir. Birden çok kablosuz erişim noktaları kullanılan ağlarda kablosuz dolaşım ile kablosuz iletişim kesilmeden bir erişim noktalarında diğerine geçiş yapılabilir. WEP, WPA ve benzeri kablosuz şifreleme yöntemleri veya IEEE 802.1x gibi yetkilendirme yöntemleriyle çeşitli güvenlik seçenekleri sunar.

Dezavantajları Lisans gerektirmeyen frekans aralıklarında çalıştığı için, Wi-Fi cihazlar diğer kablosuz cihazlarla çakışabilir veya birbirlerinin iletişimini engelleyebilirler. 2.4GHz frekans aralığında çalışan 802.11b ve 802.11g uyumlu cihazların iletişim kalitesi ve hızı, diğer Wi-Fi cihazlar dışında, Bluetooth, mikrodalga fırın, telsiz telefon, bazı telsizler ve benzeri radyo sinyalleriyle çalışan cihazlar tarafından düşürülebilir veya tamamen engellenebilir. Wi-Fi için yapılan uluslararası düzenlemelerin tümü aynı olmadığı için değişik ülkeler için üretilen cihazların bazı kanallarda uyumsuzluk çıkarması olasıdır. Diğer standartlara göre güç tüketimi oldukça yüksektir.

Güvenlik  Kablosuz iletişimde radyo sinyalleri kullanıldığı için, kullanıcı ile kablosuz erişim noktası arasındaki iletişim dinlenebilir. Bunu engellemek için WEP, WPA ve WPA2 gibi şifreleme yöntemleri kullanılsa da, bu şifreleme yöntemleri halen yeterince güvenli görülmemektedir. Yeterli sayıda şifrelenmiş paket toplandıktan sonra birçok şifreli kablosuz iletişim çözülebilir. Bu yüzden, çeşitli şirketlerde, okullarda vb yerlerde kablosuz bağlantı yapan kullanıcıların ağa erişmeleri için VPN ve benzeri, üst katmanlarda çalışan şifreli iletişim yöntemleri kullanılmaktadır.
3. Yerleşkelerde kapsanan alanlar

Üniversitemizde kapsanan alanları görmek için tıklayınız.
2007-2017 Ankara Universitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı | E-mail: kablosuz[AT]ankara.edu.tr